Bu Blogda Ara

4 Eylül 2010 Cumartesi

Sapanca Titiz
Uzun süredir yazmayı ertelediğim bir kahvaltı mekanını paylaşıyorum sizinle bugün. Sapanca' ya yolunuz düşerse gişelerden çıktığınızda göbekten sola dönüp 200 metre sonra sağ kolda göreceğiniz mekan, aslında bölgede ızgara etçi olarak bilinse de, bizim favori kahvaltı yerimiz olmuş durumda.
Girişte müstakil bir ev görünümünde, içine girdiğinizde otantik bir ortam sizi karşılıyor. Eskilerden kalma kap, kacak, eski tip radyo ve telefonlar, sağa sola asılı ıvır zıvırlar ile ortada yer alan soba karmakarışık ama sıcak bir ortam yaratmış. Mutfağın önünden geçip arka tarafa resimlerde gördüğünüz şirin bahçeye geçiyorsunuz. Sakin ve temiz havalı bir ortam sizi karşılıyor, ağaç masa ve sandalyelere kurulup siparişinizi veriyorsunuz. Serpme kahvaltı geliyor, iki farklı çeşit beyaz peynir, taze kaşar, domates, salatalık, biber, 3 çeşit zeytin, sızma zeytinyağı, iki farklı çeşit reçel, bal - kaymak, sucuk, yumurta, ayrıca omlet ve tabi sınırsız çay/kahve. Özellikle hamurunu mutlaka isteyin, gerçekten tadından yenmez, bir de patates kızartması nefis oluyor. .
Aile işletmesi, sahipleri kendi çalışıyorlar, eş dost akraba da yardım ediyor elinden geldiğince. Hafta içi serviste aksama yok, yoğunluk olmuyor çünkü. Fakat haftasonu mutlaka erken gidin, sabah ondan önce oturmuş olmalısınız, yoksa öyle bir kalabalık birden bire mekana çöküyor ki, kahvaltı etmek ızdırap haline gelebilir. Servis bir anda sıfıra iniyor, istediğiniz şey çoğu zaman çok geç geliyor veya unutulduğu için gelmiyor, haliyle bu durum fazlasıyla arıza yaşanmasına sebep oluyor..Eğer geç kaldıysanız bir tavsiye, hemen mutfağın karşısına oturun, serviste aksama yaşamayın.
Bununla birlikte Sapanca bölgesinde görüp görebileceğiniz en kaliteli kahvaltı ve malzemeyi bulabileceğinizi garanti edebilirim. Mekan sahibi amcayla yaptığımız sohbette peynirleri ve kaymağı kendisinin gidip bizzat Adapazarı' nda bulunan bir çiftlikten aldığını, balın Muş' tan özel geldiğini, domates, salatalık, yumurta, biber vs. için yörede bulunan köylüden alışveriş yaptığını öğreniyorum. Hamurlar ise ailenin hanımlarının elinden çıkma, zaten lezzetten belli oluyor.
Kahvaltı sırasında istediğiniz herhangi bir çeşit biterse ve yeniden isterseniz fiyata dahil, o yüzden çekinmeyin, tıka basa yiyin, kendi adıma söylemek gerekirse Titiz' e kahvaltıya gittiğimizde bütün bir gün başka bir şey yeme ihtiyacı hissetmiyorum, kısıtlama yapmıyorum, geniş geniş :):)
Sürekli kahvaltıya gidiyoruz, bir de ızgara etleri deneyelim diye aramızda konuşuyoruz uzun zamandır, Ramazan geçsin, onu da yazacağım merak etmeyin, haydi afiyet olsun.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder