Bu Blogda Ara

10 Temmuz 2009 Cuma

Enfes Restaurant


Öncelikle yandaki ufacık resim için özürlerimi sunarım, cep telefonumun ayarını hatalı yapmışım sanırım, öyle de kalmış, eve gittiğimde fark ettim, tekrar gidip resim çekmeye de üşendim. Onu da siz gittiğinizde çekip bana gönderin de güncelleyelim :)
Enfes Restaurant adından da anlaşılacağı gibi menüsünde bulunan hemen tüm ürünleri gerçekten "enfes" diyebileceğim bir mekan. Florya-Yeşilköy-Yeşilyurt taraflarını bilenler hemen burayı (muhtemelen) bildiklerinden "aaa" çekecektir, ama üzerinize afiyet ben yaklaşık 1 senedir keşfetmiş durumdayım. Zaman zaman çapkınların manitalarını, kart zamparaların da metreslerini getirdikleri gözüme çarpsa ve bu durum beni rahatsız etse de mezelerin ve yiyeceklerin lezzeti buranın gözümden düşmesine müsaade etmiyor.
En üst kata çıkıp terastaki dip masalardan birine kurulun ve güneşin batışından önce giderek manzaranın tadını çıkarın. Kafanızdaki klasik balıkçı muhabbetini biraz değiştirecek bir yapıları var, her zaman masaya oturup önce rakıyı sipariş ederiz, ardından da meze tepsisinin gelmesini bekleriz değil mi? Burada işler böyle yürümüyor; öyle geniş bir meze seçenekleri var ki Şef Aydın Bey sizi kapıda karşılayıp merdivenlerden bir kat yukarı çıkardıktan sonra mezelerin ve leziz Ege otlarının bulunduğu bölüme alıyor, oturmadan önce yiyeceklerinizi o anda sipariş ediyorsunuz. Sanki bir marketten alışveriş edermiş hissi yaratıyor bu durum.
İlk gittiğinizde o kadar fazla çeşit olduğunu görünce şaşırıp hangisini alsam diye düşüneceksiniz, birkaç taviseyede bulunmak gerekirse; ortaya mutlaka Ege otlarından karışık söyleyin. Hardal soslu levrekten alın, ki ben hardalı sevmememe rağmen bu mezeyi çok seviyorum. Ayrıca bir de ara sıcak olarak tereyağında kalamar ızgarayı ve kalamar dolmasını es geçmeyin, onun dışındakileri sizin damak tadınıza bırakıyorum. Gerçekten tamamı çok lezzetli, bugüne kadar seçimlerden hiç pişman olmadım.
Malesef her seferinde mezeleri o kadar fazla söylüyoruz ki balık yemeye yer kalmıyor, genelde ortaya tek porsiyon şefin tavsiyesine göre bir balık söylüyoruz ve birer çatal tadına bakıp bırakmak zorunda kalıyoruz. Balık yiyecekseniz mutlaka şefin fikrini alın, kendi yemek istediğiniz balığı şefe sorun, mevsimi olup olmadığıyla ilgili ve tazeliğiyle ilgili bilgi alın. Şimdi diyeceksiniz ki hangi mekan sahibi benim balığım taze değil der, fakat adamın konuşma tarzından, mimiklerinden, yönlendirmesinden çakozlanır bu iş, o yüzden şefin tavsiyesini almadan burnunuzun dikine gitmeyin, sonra hem tad, hem de hesap olarak pişman olmayın.
Mesela son gidişimizde şefin de fikrini alarak fener şiş ızgara söyledik, on numara beş yıldızdı. Ondan önce ise levrek söylemiştik, tabi yine şefin fikrini alarak, oda çok lezizdi.
Istakoz, böcek gibi az bulunan ve pahalı şeylerden yemek isterseniz mutlaka kilo fiyatı sorun, pazarlık edin. Bu tarz şeylere alışıklar ve hiç yadırgamıyorlar, %30-40 civarında indirim alabilirsiniz, benden size tavsiye.
Harika mezeler, buz gibi rakı ve eğer yer kaldıysa bir çıtır balığı götürürken, güneşi batırdıktan sonra dondurmalı irmik ve sufle yemenizi de şiddetle tavsiye ederim. En son siz istemeseniz de mekanın hediye olarak sunduğu karışık meyveleri de son kadeh rakıya boğduktan sonra Türk kahvelerinizi söyleyin, birer shot likörü de yanında bayıltın.
Her rakınız bittiğinde kadehinizi değiştirecek titizlikteler, servis son derece hızlı ve aksamıyor. Garsonlar ve komiler işlerini iyi biliyor, gereksiz ve sulu muhabbet yok. Sizi üzmeden hızlı bir şekilde istekleriniz karşılanıyor. Puro kül tablası bulunduruyorlar, metal küllüklere kül silkmek zorunda da değilsiniz.
Fiyat olarak rahatlıkla boğazdaki balıkçılardan uygunlar diyebilirim. Bunun yanında abartıp aklınıza eseni söylerseniz, onlara yaklaşır, uyarmadı demeyin. Farklı bir alternatif olarak denenebilir, yazın en üst terasta rakı eşliğinde güneşi batırmak gerçekten büyük keyif, şiddetle tavsiye ederim. Kışın şöyle bir avantajı da var, kendine özel LCD ve müzik sistemi olan 10-12 kişilik locaları bulunuyor, arkadaşlarınızla toplaşıp yemek yerken ister TV izleyin, isterseniz yüksek sesle müzik dinleyin veya çağırın çalgıcı ekibini, canlı fasıl yapın.
Her zaman olduğu gibi telefon aşağıda, rezervasyonsuz gitmemekte yarar var :)

Zümrüt yuva M. İstanbul cad. No 29/A
Menekşe Florya

Tel : (0212) 540 56 56

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder